Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1999
Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1999 24. kertaa. Kilpailut pidettiin Turkin Istanbulissa 22. heinäkuuta – 1. elokuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Uintiin tulivat uusina 50 metrin matkat selkä-, rinta- ja perhosuinnissa. 50 metrin, 100 metrin ja 200 metrin matkoilla otettiin käyttöön välierät. Myös yhden lähdön sääntö otettiin käyttöön, eli jo ensimmäisestä aavistuslähdöstä seurasi kilpailusta sulkeminen.
Vuoden 1999 kilpailuihin osallistui ennätykselliset 986 urheilijaa 42:sta maasta. Kisoissa tehtiin kaksi maailman- ja kahdeksan Euroopan ennätystä. Kilpailujen suurin menestyjä oli Alankomaiden Pieter van den Hoogenband, joka voitti kuusi kultamitalia. Kisoihin osallistuneista maista eniten mitaleita keräsi 36 mitalia (12 kultaa, 13 hopeaa, 11 pronssia) saavuttanut Saksa ennen Venäjää (24 mitalia) ja Alankomaita (13 mitalia).
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Pieter van den Hoogenband | 22,06 | Lorenzo Vismara | 22,21 | Aleksandr Popov | 22,32 |
100 m | Pieter van den Hoogenband | 48,47 | Aleksandr Popov | 48,82 | Lars Frölander | 49,40 |
200 m | Pieter van den Hoogenband | 1.47,09 | Paul Palmer | 1.48,01 | Massimiliano Rosolino | 1.48,37 |
400 m | Paul Palmer | 3.48,12 | Emiliano Brembilla | 3.48,50 | Dragoș Coman | 3.49,04 |
1 500 m | Ihor Snitko | 15.07,19 | Dragoș Coman | 15.13,10 | Sylvain Cros | 15.18,26 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Stev Theloke | 25,66 EE | Thomas Rupprath | 25,94 | Mariusz Siembida | 26,07 |
100 m | Stev Theloke | 55,16 | Gordan Kožulj | 55,84 | Eithan Urbach | 55,87 |
200 m | Ralf Braun | 1.59,74 | Gordan Kožulj | 2.00,07 | Emanuele Merisi | 2.00,50 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Mark Warnecke | 27,95 | Oleh Lisohor | 28,21 | Károly Güttler | 28,29 |
100 m | Domenico Fioravanti | 1.01,34 | Mark Warnecke | 1.01,97 | Stéphan Perrot | 1.02,08 |
200 m | Stéphan Perrot | 2.12,46 | Dmitri Komornikov | 2.12,88 | Yohan Bernard | 2.12,96 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Pieter van den Hoogenband | 23,89 | Miloš Milošević | 24,17 | Mark Foster Lars Frölander | 24,39 |
100 m | Lars Frölander | 52,61 | James Hickman | 52,97 | Denys Sylantjev | 53,04 |
200 m | Franck Esposito | 1.57,20 | Denys Sylantjev | 1.57,29 | Anatoli Poljakov | 1.57,89 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Marcel Wouda | 2.01,43 | Massimiliano Rosolino | 2.01,46 | Jani Sievinen | 2.02,11 |
400 m | Frederik Hviid | 4.17,16 | Michael Halika | 4.17,49 | Marcel Wouda | 4.18,26 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Alankomaat Johan Kenkhuis Mark Veens Marcel Wouda Pieter van den Hoogenband | 3.16,27 EE | Venäjä Denis Pimankov Sergei Ašihmin Dmitri Tšernyšov Aleksandr Popov | 3.19,49 | Saksa Christian Keller Lars Merseburg Christian Tröger Lars Conrad | 3.20,20 |
4 × 200 m vapaauinti | Saksa Christian Keller Stefan Pohl Lars Conrad Michael Kiedel | 7.19,63 | Iso-Britannia Paul Palmer Gavin Meadows James Salter Edward Sinclair | 7.19,91 | Venäjä Maksim Koršunov Dmitri Kuzmin Andrei Kapralov Dmitri Tšernyšov | 7.25,36 |
4 × 100 m sekauinti | Alankomaat Klaas-Erik Zwering Marcel Wouda Stefan Aartsen Pieter van den Hoogenband | 3.39,52 | Saksa Stev Theloke Mark Warnecke Christian Keller Christian Tröger | 3.40,15 | Venäjä Sergei Ostaptšuk Dmitri Komornikov Vladislav Kulikov Aleksandr Popov Ruotsi Mattias Ohlin Patrik Isaksson Daniel Carlsson Lars Frölander | 3.41,18 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Inge de Bruijn | 24,99 | Therese Alshammar | 25,30 | Alison Sheppard | 25,33 |
100 m | Sue Rolph | 55,03 | Inge de Bruijn | 55,24 | Sandra Völker | 55,36 |
200 m | Camelia Potec | 1.58,79 | Kerstin Kielgaß | 2.00,09 | Natallja Baranouskaja | 2.00,18 |
400 m | Camelia Potec | 4.08,09 | Kerstin Kielgaß | 4.08,57 | Jana Klotškova | 4.10,11 |
800 m | Hannah Stockbauer | 8.33,79 | Kirsten Vlieghuis | 8.35,19 | Jana Henke | 8.37,06 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Sandra Völker | 28,71 ME | Nina Živanevskaja | 29,02 | Metka Sparavec | 29,25 |
100 m | Sandra Völker | 1.01,39 | Nina Živanevskaja | 1.01,98 | Roxana Maracineanu | 1.02,47 |
200 m | Roxana Maracineanu | 2.11,94 | Julija Fomenko Cathleen Rund | 2.13,33 | – | – |
Rintauinti | ||||||
50 m | Ágnes Kovács | 31,44 | Zoë Baker | 31,53 | Janne Schäfer | 32,22 |
100 m | Ágnes Kovács | 1.08,75 | Svitlana Bondarenko | 1.09,33 | Brigitte Becue | 1.10,23 |
200 m | Ágnes Kovács | 2.27,12 | Beatrice Câșlaru | 2.27,80 | Alicja Pęczak | 2.28,93 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Anna-Karin Kammerling | 26,29 ME | Johanna Sjöberg | 26,93 | Chantal Groot | 27,41 |
100 m | Inge de Bruijn | 58,49 EE | Johanna Sjöberg | 58,97 | Diana Mocanu | 1.00,02 |
200 m | Mette Jacobsen | 2.10,40 | María Peláez | 2.11,49 | Otylia Jędrzejczak | 2.11,60 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Jana Klotškova | 2.14,02 | Beatrice Câșlaru | 2.15,12 | Sabine Klenz | 2.16,95 |
400 m | Jana Klotškova | 4.38,14 | Beatrice Câșlaru | 4.40,98 | Hana Černá | 4.45,45 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Saksa Katrin Meißner Antje Buschschulte Franziska van Almsick Sandra Völker | 3.40,87 | Ruotsi Louise Jöhncke Josefin Lillhage Malin Svahnström Therese Alshammar | 3.43,07 | Iso-Britannia Alison Sheppard Claire Huddart Karen Pickering Sue Rolph | 3.43,55 |
4 × 200 m vapaauinti | Saksa Franziska van Almsick Silvia Szalai Hannah Stockbauer Kerstin Kielgaß | 8.01,66 | Ruotsi Josefin Lillhage Malin Svahnström Johanna Sjöberg Louise Jöhncke | 8.07,37 | Romania Camelia Potec Lorena Diaconescu Simona Păduraru Beatrice Câșlaru | 8.07,75 |
4 × 100 m sekauinti | Ruotsi Therese Alshammar Maria Östling Johanna Sjöberg Malin Svahnström | 4.07,52 | Saksa Sandra Völker Silvia Pulfrich Franziska van Almsick Katrin Meißner | 4.07,79 | Iso-Britannia Katy Sexton Zoë Baker Sue Rolph Karen Pickering | 4.09,18 |
Avovesiuinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
5 km | Jevgeni Bezrutšenko | 59.08,1 | Aleksei Akatjev | 59.13,5 | Samuele Pampana | 59.16,1 |
25 km | Aleksei Akatjev | 5.11.06,6 | Anton Sanatšev | 5.11.59,7 | André Wilde | 5.12.40,8 |
Naiset | ||||||
5 km | Peggy Büchse | 1.01.56,6 | Viola Valli | 1.01.57,8 | Britta Kamrau | 1.02.00,6 |
25 km | Olga Guseva | 5.58.28,3 | Angela Maurer | 5.59.30,5 | Britta Kamrau | 5.59.33,2 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | José Miguel Gil | 396,66 | Andreas Wels | 395,97 | Stefan Ahrens | 367,68 |
3 m ponnahduslauta | Tony Ally | 415,62 | Imre Lengyel | 402,30 | Jukka Piekkanen | 395,70 |
10 m kerroshypyt | Dmitri Sautin | 435,87 | Heiko Meyer | 426,18 | Roman Volodkov | 416,52 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Italia Nicola Marconi Donald Miranda | 303,24 | Saksa Alexander Mesch Holger Schlepps | 299,79 | Iso-Britannia Tony Ally Mark Shipman | 296,01 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Saksa Jan Hempel Heiko Meyer | 320,46 | Venäjä Igor Lukašin Vladimir Timošinin | 318,39 | Iso-Britannia Leon Taylor Peter Waterfield | 295,44 |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Vera Iljina | 283,41 | Irina Laško | 277,59 | Conny Schmalfuß | 265,11 |
3 m ponnahduslauta | Vera Iljina | 312,39 | Irina Laško | 293,67 | Conny Schmalfuß | 293,55 |
10 m kerroshypyt | Olena Župina | 338,28 | Dolores Sáez | 329,22 | Svetlana Timošinina | 307,53 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Ukraina Hanna Sorokina Olena Župina | 285,15 | Saksa Simona Koch Conny Schmalfuß | 281,10 | Ranska Odile Arboles-Souchon Julie Danaux | 262,68 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Venäjä Jevgenija Olševskaja Svetlana Timošinina | 272,46 | Saksa Anke Piper Ute Wetzig | 264,69 | Ranska Odile Arboles-Souchon Julie Danaux | 254,94 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yksinuinti | Olga Brusnikina | 99,000 | Virginie Dedieu | 97,680 | Giovanna Burlando | 95,880 |
Pariuinti | Venäjä Olga Brusnikina Marija Kiseljova | 99,160 | Ranska Virginie Dedieu Myriam Lignot | 97,240 | Italia Giovanna Burlando Maurizia Cecconi | 96,000 |
Joukkueuinti | Venäjä Jelena Azarova Olga Brusnikina Marija Kiseljova Olga Novokštšenova Irina Peršina Jelena Soja Julija Vasiljeva Olga Vasjukova | 99,080 | Ranska Agnès Berthet Cinthia Bouhier Virginie Dedieu Cathy Geoffroy Rachel Le Bozec Myriam Lignot Charlotte Massardier Magali Rathier | 97,480 | Italia Giada Ballan Serena Bianchi Mara Brunetti Giovanna Burlando Chiara Cassin Maurizia Cecconi Alice Dominici Alessia Lucchini | 96,240 |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Saksa | 12 | 13 | 11 | 36 |
2 | Venäjä | 10 | 9 | 5 | 24 |
3 | Alankomaat | 9 | 2 | 2 | 13 |
4 | Ukraina | 5 | 3 | 3 | 11 |
5 | Ruotsi | 3 | 5 | 3 | 11 |
6 | Iso-Britannia | 3 | 4 | 6 | 13 |
7 | Ranska | 3 | 3 | 6 | 12 |
8 | Unkari | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Italia | 2 | 4 | 6 | 12 |
10 | Romania | 2 | 4 | 3 | 9 |
11 | Espanja | 2 | 4 | 0 | 6 |
12 | Tanska | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Kroatia | 0 | 3 | 0 | 3 |
14 | Israel | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Puola | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Suomi | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tšekki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Valko-Venäjä | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 55 | 56 | 56 | 167 |
Lähteet
- Tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|