Yleisurheilun sisäratojen maailmanmestaruuskilpailut 1993
4th IAAF World Indoor Championships | |
---|---|
Sijainti | Toronto Kanada |
Kilpailupaikka | SkyDome |
Osallistujamaita | 93 |
Kilpailulajeja | 27 (+4 näytöslajia) |
Avajaiset | 12. maaliskuuta |
Päättäjäiset | 14. maaliskuuta |
Vuoden 1993 yleisurheilun sisäratojen MM-kilpailut järjestettiin maaliskuussa Torontossa, Kanadassa.
Kisoissa naisten kolmiloikka oli ensimmäistä kertaa virallisessa kisaohjelmassa. Näytöslajeina olivat miesten ja naisten moniottelut sekä 1 600 metrin (osuudet 800 m, 200 m, 200 m ja 400 m) viesti. Viimeisen kerran kisaohjelmassa olivat kävelykilpailut.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Bruny Surin | 6,50 CR | Frankie Fredericks | 6,51 | Talal Mansour | 6,57 |
200 m | James Trapp | 20,63 | Damien Marsh | 20,71 | Kevin Little | 20,72 |
400 m | Butch Reynolds | 45,26 CR | Sunday Bada | 45,75 | Darren Clark | 46,45 |
800 m | Tom McKean | 1.47,29 | Charles Nkazamyampi | 1.47,62 | Nico Motchebon | 1.48,15 |
1 500 m | Marcus O’Sullivan | 3.45,00 | David Strang | 3.45,30 | Branko Zorko | 3.45,39 |
3 000 m | Gennaro Di Napoli | 7.50,26 | Éric Dubus | 7.50,57 | Enrique Molina | 7.51,10 |
60 m aidat | Mark McKoy | 7,41 CR | Colin Jackson | 7,43 | Tony Dees | 7,43 |
5 000 m kävely | Mihail Štšennikov | 18.32,10 | Robert Korzeniowski | 18.35,91 | Mihail Orlov | 18.43,48 |
4 × 400 m | Yhdysvallat Darnell Hall Brian Irvin Jason Rouser Danny Everett | 3.04,20 | Trinidad ja Tobago Daziel Jules Alvin Daniel Neil de Silva Ian Morris | 3.07,02 | Japani Masayoshi Kan Seiji Inagaki Yoshihiko Saito Hiroyuki Hayashi | 3.07,30 |
Korkeushyppy | Javier Sotomayor | 241 | Patrik Sjöberg | 239 | Steve Smith | 237 |
Seiväshyppy | Rodion Gataullin | 590 | Grigori Jegorov | 580 | Jean Galfione | 580 |
Pituushyppy1 | Iván Pedroso | 823 | Joe Greene | 813 | Jaime Jefferson | 798 |
Kolmiloikka2 | Pierre Camara | 17,59 CR | Māris Bružiks | 17,36 | Brian Wellman | 17,27 |
Kuulantyöntö | Mike Stulce | 21,27 | Jim Doehring | 21,08 | Oleksandr Bahatš | 20,63 |
- 1: Bulgarian Daniel Ivanov voitti alun perin pituushypyssä pronssia tuloksella 798, mutta hylättiin myöhemmin dopingkäryn takia.[1]
- 2: Bulgarian Nikolai Raev voitti alun perin kolmiloikassa pronssia tuloksella 17,27, mutta hylättiin myöhemmin dopingkäryn takia.[1]
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | Gail Devers | 6,95 CR | Irina Privalova | 6,97 | Žanna Tarnopolskaja | 7,21 |
200 m | Irina Privalova | 22,15 CR | Melinda Gainsford | 22,73 | Natalja Voronova | 22,90 |
400 m | Sandie Richards | 50,93 | Tatjana Aleksejeva | 51,03 | Jearl Miles | 51,37 |
800 m | Maria Mutola | 1.57,55 CR | Svetlana Masterkova | 1.59,18 | Joetta Clark | 1.59,86 |
1 500 m | Jekaterina Podkopajeva | 4.09,29 | Violeta Beclea | 4.09.41 | Sandra Gasser | 4.10,99 |
3 000 m | Yvonne Murray | 8.50,55 | Margareta Keszeg | 9.02,89 | Lynn Jennings | 9.03,78 |
60 m aidat | Julie Baumann | 7,86 | LaVonna Martin-Floreal | 7,99 | Patricia Girard | 8,01 |
3 000 m kävely | Jelena Nikolajeva | 11.49,73 CR | Kerry Saxby-Junna | 11.53,82 | Ileana Salvador | 11.55,35 |
4 × 400 m1 | Jamaika Deon Hemmings Beverly Grant Cathy Rattray-Williams Sandie Richards | 3.32,32 | Yhdysvallat Trevaia Williams Terri Dendy Dyan Webber Natasha Kaiser-Brown | 3.32,50 | – | – |
Korkeushyppy | Stefka Kostadinova | 202 | Heike Henkel | 202 | Inha Babakova | 200 |
Pituushyppy | Marieta Ilcu | 684 | Susen Tiedtke | 684 | Inesa Kravets | 677 |
Kolmiloikka | Inesa Kravets | 14,47 CR | Iolanda Tšen | 14,36 | Inna Lasovskaja | 14,35 |
Kuulantyöntö | Svetlana Kriveljova | 19,57 | Stephanie Storp | 19,37 | Zhang Liuhong | 19,32 |
- 1: Venäjä voitti alun perin kultaa 4 × 400 metrin viestijuoksussa ajalla 3.28,90, mutta hylättiin myöhemmin, kun joukkueessa juossut Marina Šmonina kärähti dopingista.[1]
Näytöslajit
Näytöslajit eivät kuuluneet viralliseen kisaohjelmaan.
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
7-ottelu, miehet | Dan O’Brien | 6476 | Mike Smith | 6279 | Eduard Hämäläinen | 6075 |
5-ottelu, naiset1 | Liliana Năstase | 4686 | Urszula Włodarczyk | 4667 | Birgit Clarius | 4641 |
1 600 m viesti, miehet | Yhdysvallat Mark Everett James Trapp Kevin Little Butch Reynolds | 3.15,10 | Brasilia Gilmar dos Santos André da Silva Sidnei Telles Eronilde de Araújo | 3.16,11 | Kanada Freddie Williams Ricardo Greenidge Peter Ogilvie Mark Jackson | 3.16,93 |
1 600 m viesti, naiset | Yhdysvallat Joetta Clark Wendy Vereen Kim Batten Jearl Miles | 3.45,90 | Kanada Donalda Duprey Sonia Paquette Mame Twumasi Alanna Yakiwchuk | 3.56,34 | – | – |
- 1: Venäjän Irina Belova voitti alun perin kultaa viisiottelussa tuloksella 4787, mutta hylättiin myöhemmin dopingkäryn takia.[1]
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Venäjä | 6 | 4 | 3 | 13 |
2 | Yhdysvallat | 5 | 4 | 5 | 14 |
3 | Yhdistynyt kuningaskunta | 2 | 2 | 1 | 5 |
4 | Kuuba | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Jamaika | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kanada | 2 | 0 | 0 | 2 | |
7 | Romania | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Ranska | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Ukraina | 1 | 0 | 4 | 5 |
10 | Italia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Sveitsi | 1 | 0 | 1 | 2 | |
12 | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Irlanti | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Mosambik | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15 | Australia | 0 | 3 | 1 | 4 |
Saksa | 0 | 3 | 1 | 4 | |
17 | Burundi | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kazakstan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Latvia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Namibia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Nigeria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Puola | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ruotsi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad ja Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
25 | Bermuda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Espanja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japani | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kiina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kroatia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lähteet
- ↑ a b c d http://www.iaaf.org/mm/document/competitions/competition/29jan08all_737.pdf, s. 42
|