Håndball-EM 2024 for kvinner
Fremtidig hendelse: Denne artikkelen omhandler et fremtidig sportsarrangement. Det kan forekomme spekulativ informasjon, og innholdet må forventes endret når arrangementet nærmer seg og mer informasjon blir tilgjengelig.
Håndball-EM 2024 for kvinner | |||
---|---|---|---|
Arrangement | |||
Lag | 24 | ||
Vertsland | Ungarn Østerrike Sveits | ||
Arenaer | 4 (i 4 byer) | ||
Dato | 28. november – 15. desember 2024 |
Håndball-EM 2024 for kvinner vil bli det 16. mesterskapet i håndball for kvinner og vil bli avholdt i Østerrike, Ungarn og Sveits fra 28. november til 15. desember 2024. Dette vil være den første turneringen med 24 lag.
Arenaer
Debrecen | Innsbruck | Wien | Basel |
Főnixhallen Kapasitet: 6 500 | Olympiahalle (Innsbruck) Kapasitet: 8 000 | Wiener Stadthalle Kapasitet: 12 000 | St. Jakobshalle Kapasitet: 12 400 |
Kvalifisering
Utdypende artikkel: Kvalifisering til Håndball-EM 2024 for kvinner
Kvalifiserte nasjoner
Nasjon | Kvalifisert som | Kvalifisering sikret |
---|---|---|
Sveits | Vertsnasjon | 25. januar 2020 |
Ungarn | Vertsnasjon | 25. januar 2020 |
Østerrike | Vertsnasjon | 25. januar 2020 |
Norge | Regjerende mester | 20. november 2022 |
Danmark | Topp 2 gruppe 8 | 28. februar 2024 |
Sverige | Topp 2 gruppe 7 | 2. mars 2024 |
Nederland | Topp 2 gruppe 3 | 3. mars 2024 |
Romania | Topp 2 gruppe 1 | 3. mars 2024 |
Frankrike | Topp 2 gruppe 4 | 3. mars 2024 |
Spania | Topp 2 gruppe 5 | 3. mars 2024 |
Montenegro | Topp 2 gruppe 6 | 3. mars 2024 |
Kroatia | Topp 2 gruppe 1 | 3. april 2024 |
Nord-Makedonia | Topp 2 gruppe 5 | 3. april 2024 |
Tyskland | Topp 2 gruppe 5 | 4. april 2024 |
Ukraina | Topp 2 gruppe 2 | 7. april 2024 |
Tsjekkia | Topp 2 gruppe 3 | 7. april 2024 |
Slovenia | Topp 2 gruppe 4 | 7. april 2024 |
Serbia | Topp 2 gruppe 6 | 7. april 2024 |
Island | Topp 2 gruppe 7 | 7. april 2024 |
Polen | Topp 2 gruppe 8 | 7. april 2024 |
Tyrkia | Beste tredjeplass | 7. april 2024 |
Slovakia | Nest beste tredjeplass | 7. april 2024 |
Portugal | Tredje beste tredjeplass | 7. april 2024 |
Færøyene | Fjerde beste tredjeplass | 7. april 2024 |
Trekning
Trekningen av gruppene i innledende runde ble gjennomført 18. april 2024 i Wien, Østerrike.[1]
Seeding
Seedingen ble offentliggjort 8. april 2024.[2]
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
Innledende runde
Gruppe A
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sverige | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ungarn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Nord-Makedonia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tyrkia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
28. november 2024 | Sverige | – | Nord-Makedonia | Főnixhallen, Debrecen |
28. november 2024 | Ungarn | – | Tyrkia | Főnixhallen, Debrecen |
30. november 2024 | Nord-Makedonia | – | Tyrkia | Főnixhallen, Debrecen |
30. november 2024 | Sverige | – | Ungarn | Főnixhallen, Debrecen |
2. desember 2024 | Tyrkia | – | Sverige | Főnixhallen, Debrecen |
2. desember 2024 | Nord-Makedonia | – | Ungarn | Főnixhallen, Debrecen |
Gruppe B
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Montenegro | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Romania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Serbia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tsjekkia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
29. november 2024 | Montenegro | – | Serbia | Főnixhallen, Debrecen |
29. november 2024 | Romania | – | Tsjekkia | Főnixhallen, Debrecen |
1. desember 2024 | Serbia | – | Tsjekkia | Főnixhallen, Debrecen |
1. desember 2024 | Montenegro | – | Romania | Főnixhallen, Debrecen |
3. desember 2024 | Tsjekkia | – | Montenegro | Főnixhallen, Debrecen |
3. desember 2024 | Serbia | – | Romania | Főnixhallen, Debrecen |
Gruppe C
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Frankrike | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Spania | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Polen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Portugal | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
28. november 2024 | Frankrike | – | Polen | St. Jakobshalle, Basel |
28. november 2024 | Spania | – | Portugal | St. Jakobshalle, Basel |
30. november 2024 | Polen | – | Portugal | St. Jakobshalle, Basel |
30. november 2024 | Frankrike | – | Spania | St. Jakobshalle, Basel |
2. desember 2024 | Portugal | – | Frankrike | St. Jakobshalle, Basel |
2. desember 2024 | Polen | – | Spania | St. Jakobshalle, Basel |
Gruppe D
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sveits | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kroatia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Færøyene | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
29. november 2024 | Danmark | – | Kroatia | St. Jakobshalle, Basel |
29. november 2024 | Sveits | – | Færøyene | St. Jakobshalle, Basel |
1. desember 2024 | Kroatia | – | Færøyene | St. Jakobshalle, Basel |
1. desember 2024 | Danmark | – | Sveits | St. Jakobshalle, Basel |
3. desember 2024 | Færøyene | – | Danmark | St. Jakobshalle, Basel |
3. desember 2024 | Kroatia | – | Sveits | St. Jakobshalle, Basel |
Gruppe E
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norge | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Østerrike | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Slovenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Slovakia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
28. november 2024 | Norge | – | Slovenia | Olympiahalle, Innsbruck |
28. november 2024 | Østerrike | – | Slovakia | Olympiahalle, Innsbruck |
30. november 2024 | Slovenia | – | Slovakia | Olympiahalle, Innsbruck |
30. november 2024 | Norge | – | Østerrike | Olympiahalle, Innsbruck |
2. desember 2024 | Slovakia | – | Norge | Olympiahalle, Innsbruck |
2. desember 2024 | Slovenia | – | Østerrike | Olympiahalle, Innsbruck |
Gruppe F
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nederland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tyskland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Island | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ukraina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
29. november 2024 | Nederland | – | Island | Olympiahalle, Innsbruck |
29. november 2024 | Tyskland | – | Ukraina | Olympiahalle, Innsbruck |
1. desember 2024 | Island | – | Ukraina | Olympiahalle, Innsbruck |
1. desember 2024 | Nederland | – | Tyskland | Olympiahalle, Innsbruck |
3. desember 2024 | Ukraina | – | Nederland | Olympiahalle, Innsbruck |
3. desember 2024 | Island | – | Tyskland | Olympiahalle, Innsbruck |
Hovedrunden
Gruppe I
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
B1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
C1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
A2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
B2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
C2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
5. desember 2024 | C1 | – | B2 | Főnixhallen, Debrecen |
5. desember 2024 | A2 | – | C2 | Főnixhallen, Debrecen |
5. desember 2024 | A1 | – | B1 | Főnixhallen, Debrecen |
6. desember 2024 | C1 | – | B1 | Főnixhallen, Debrecen |
6. desember 2024 | A1 | – | C2 | Főnixhallen, Debrecen |
6. desember 2024 | A2 | – | B2 | Főnixhallen, Debrecen |
8. desember 2024 | A1 | – | B2 | Főnixhallen, Debrecen |
8. desember 2024 | A2 | – | C1 | Főnixhallen, Debrecen |
8. desember 2024 | B1 | – | C2 | Főnixhallen, Debrecen |
10. desember 2024 | A1 | – | C1 | Főnixhallen, Debrecen |
10. desember 2024 | A2 | – | B1 | Főnixhallen, Debrecen |
10. desember 2024 | B2 | – | C2 | Főnixhallen, Debrecen |
Gruppe II
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
E1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
F1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
D2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
E2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
F2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
5. desember 2024 | F1 | – | E2 | Wiener Stadthalle, Wien |
5. desember 2024 | D2 | – | F2 | Wiener Stadthalle, Wien |
5. desember 2024 | D1 | – | E1 | Wiener Stadthalle, Wien |
7. desember 2024 | F1 | – | E1 | Wiener Stadthalle, Wien |
7. desember 2024 | D1 | – | F2 | Wiener Stadthalle, Wien |
7. desember 2024 | D2 | – | E2 | Wiener Stadthalle, Wien |
9. desember 2024 | D1 | – | E2 | Wiener Stadthalle, Wien |
9. desember 2024 | D2 | – | F1 | Wiener Stadthalle, Wien |
9. desember 2024 | E1 | – | F2 | Wiener Stadthalle, Wien |
11. desember 2024 | D1 | – | F1 | Wiener Stadthalle, Wien |
11. desember 2024 | D2 | – | E1 | Wiener Stadthalle, Wien |
11. desember 2024 | E2 | – | F2 | Wiener Stadthalle, Wien |
Sluttspillet
Kamp om 5.-plass
13. desember 2024 | Nr. 3 gruppe I | – | Nr. 3 gruppe II | Wiener Stadthalle, Wien |
Semifinaler
13. desember 2024 | Vinner gruppe I | – | Nr. 2 gruppe II | Wiener Stadthalle, Wien |
13. desember 2024 | Vinner gruppe II | – | Nr. 2 gruppe I | Wiener Stadthalle, Wien |
Bronsefinale
15. desember 2024 | Taper semifinale 1 | – | Taper semifinale 2 | Wiener Stadthalle, Wien |
Finale
15. desember 2024 | Vinner semifinale 1 | – | Vinner semifinale 2 | Wiener Stadthalle, Wien |
Referanser
- ^ «Confirmation of seeded teams at Women’s EHF EURO 2024». European Handball Federation. 5. mars 2024. Besøkt 5. mars 2024.
- ^ «Draw procedure for Women’s EHF EURO 2024 released». European Handball Federation. 8. april 2024. Besøkt 8. april 2024.
Se også
Eksterne lenker
- (en) 2024 European Women's Handball Championship – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
Autoritetsdata