Romania under Sommer-OL 1980
Romania under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Romania under Sommer-OL 1980 i Moskva | ||||||||||||
Deltakere: | 228 utøvere i 20 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | Vasile Andrei | |||||||||||
Medaljer: Rang: 7 | Gull 6 | Sølv 6 | Bronse 13 | Totalt 25 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Romania under Sommer-OL 1980. 228 sportsutøvere, 154 menn og 74 kvinner fra Romania deltok i 20 sporter under Sommer-OL 1980 i Moskva. Romania kom på sjuendeplass med seks gull-, seks sølv- og tretten bronsemedaljer. Bryteren Vasile Andrei var landets flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1980 Moskva | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Romania | 6 | 6 | 13 | 25 |
Medaljevinnerne
Romania under Sommer-OL 1980 Moskva | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Nadia Comăneci | Turn | Bom, damer | 19,800 | |
Nadia Comăneci | Turn | Skranke, damer | 19,875 | |
Corneliu Ion | Skyting | 25 m silhuettpistol | 596 poeng | |
Ștefan Rusu | Bryting | Gresk-romersk stil, lettvekt | ||
Sanda Toma | Roing | Singelsculler, damer | 3.40,69 | |
Toma Simionov Ivan Patzaichin | Padling | K-1 1000 meter, menn | 3.47,65 | |
Constantin Alexandru | Bryting | Gresk-romersk stil, lett fluevekt | ||
Nadia Comăneci | Turn | Mangekamp, damer | 79,075 | |
Emilia Eberle | Turn | Skranke, damer | 19,850 | |
Petre Capusta Ivan Patzaichin | Padling | C-2 500 meter, menn | 1.44,12 | |
Vasile Dîba Nicușor Eșanu Ion Geanta Mihai Zafiu | Padling | K-4 1000 meter, menn | 3.15,35 | |
Nadia Comăneci Rodica Dunca Emilia Eberle Melita Rühn Dumitrița Turner | Turn | Mangekamp lag, damer | 79,075 | |
Vasile Andrei | Bryting | Gresk-romersk stil, tungvekt | ||
Ion Bîrlădeanu | Padling | K-1 1000 meter, menn | 3.50,49 | |
Dumitru Cipere | Boksing | Batamvekt | ||
Vasile Dîba | Padling | K-1 500 meter, menn | 1.44,90 | |
Petre Dicu | Bryting | Gresk-romersk stil, lett tungvekt | ||
Melita Ruhn | Turn | Hopp, damer | 19,650 | |
Melita Ruhn | Turn | Skranke, damer | 19,775 | |
Valentin Silaghi | Boksing | Mellomvekt | ||
Olga Homeghi Valeria Răcilă | Roing | Dobbeltsculler, damer | 3.18,91 | |
Anghelache Donescu på «Dor» Petre Rosca på «Debrist» Durnitru Velicu på «Decebal» | Hestesport | Dressur, lag | 3346 poeng | |
Angelica Aposteanu Elena Bondar Fiorica Bucur Mariana Constantinescu Elena Dobritoiu Rodica Frintu Ana Iliuta Marlena Zagoni-Predescu | Roing | Åtter, damer | 3.05,63 | |
Ștefan Birtalan Iosif Boros Adrian Cosma Cezar Draganita Marian Dumitru Cornel Durau Alexandru Fölker Claudiu Eugen Ionescu Nicolae Munteanu Vasile Stinga Lucian Vasilache Neculai Vasilca Radu Voina Maricel Voinea | Håndball | Håndball, menn | Bronsefinale 20 - 18 | |
Marius Căta-Chiţiga Corneliu Chifu Laurenţiu Dumănoiu Günther Enescu Dan Gîrleanu Sorin Macavei Viorel Manole Florin Mina Corneliu Oros Nicolae Pop Constantin Sterea Nicolae Stoian | Volleyball | Volleyball, menn | Semifinale 0 - 3 Bronsefinale 3 - 1 |