USA deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 527 deltagare, och totalt tog USA 94 medaljer. Sprintern Evelyn Ashford var fanbärare vid öppningsceremonin.[1]
Basket
- Herrar
- Gruppspel
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
1 | USA | 5 | 5 | 0 | 0 | 485 | 302 | +183 | 10 |
2 | Spanien | 5 | 4 | 0 | 1 | 484 | 435 | +49 | 9 |
3 | Brasilien | 5 | 3 | 0 | 2 | 590 | 522 | +68 | 8 |
4 | Kanada | 5 | 2 | 0 | 3 | 479 | 455 | +24 | 7 |
5 | Kina | 5 | 1 | 0 | 4 | 433 | 527 | −94 | 6 |
6 | Egypten | 5 | 0 | 0 | 5 | 338 | 568 | −230 | 5 |
- Slutspel
- Damer
- Gruppspel
| Kvalificerade till kvartsfinal |
- Slutspel
Bordtennis
Boxning
Lätt flugvikt
- Michael Carbajal → Silver
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Kwang-So Oh (KOR), 3:2
- Tredje omgången — Besegrade Hien Dang Hieu (VIE), RSC-1
- Kvartsfinal — Besegrade Robert Olsen (CAN), 5:0
- Semifinal — Besegrade Róbert Isaszegi (HUN), 4:1
- Final — Förlorade mot Ivailo Marinov Khristov (BUL), 0:5
Flugvikt
- Arthur Johnson
- Första omgången — Besegrade Andrea Mannai (ITA), 5:0
- Andra omgången — Besegrade Bishnu Bahadur Singh (NEP), RSC-2
- Tredje omgången — Förlorade mot Kim Kwang-Sun (KOR), 0:5
Bantamvikt
- Kennedy McKinney (→ Guld)
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Erik Perez (GUY), RSC-1
- Tredje omgången — Besegrade Shahuraj Birajdor (IND), walk-over
- Kvartsfinal — Besegrade Stephen Mwema (KEN), 5:0
- Semifinal — Besegrade Phajol Moolsan (THA), RSC-1
- Final — Besegrade Aleksandar Khristov (BUL), 5:0
Fjädervikt
- Kelcie Banks
- Första omgången — Förlorade mot Regilio Tuur (HOL) på knock-out
Lättvikt
- Romallis Ellis (→ Bronze Medal)
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Lee Kang-Su (KOR), 5:0
- Tredje omgången — Besegrade Kassim Traoré (MLI), RSC-2
- Kvartsfinal — Besegrade Emil Chuprenski (BUL), 3:2
- Semifinal — Förlorade mot Andreas Zülow (GDR), 0:5
Lätt weltervikt
- Todd Foster
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Kampompo Miango (ZAI), KO-2
- Tredje omgången — Besegrade Chun Jil-Chun (KOR), KO-2
- Kvartsfinal — Förlorade mot Grahame Cheney (AUS), 2:3
Weltervikt
- Kenneth Gould (→ Brons)
- Första omgången — Besegrade Joseph Marwa (TNZ), 4:1
- Andra omgången — Besegrade Alfred Addo Ankamah (GHA), 5:0
- Tredje omgången — Besegrade Maselino Francis Masoe (ASA), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Joni Nyman (FIN), 5:0
- Semifinal — Förlorade mot Laurent Boudouani (FRA), 1:4
Lätt mellanvikt
- Roy Jones Jr. (→ Silver)
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade M'tendere Makalamba (MLW), KO-1
- Tredje omgången — Besegrade Michal Franek (CZE), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Yevgeni Zaytsev (URS), 5:0
- Semifinal — Besegrade Richard Woodhall (GBR), 5:0
- Final — Förlorade mot Park Si-Hun (KOR), 2:3
Mellanvikt
- Anthony Hembrick
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Ha Jong-Ho (KOR), walk-over
Lätt tungvikt
- Andrew Maynard (→ Guld)
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Mikaele Masoe (ASA), RSC-2
- Kvartsfinal — Besegrade Lajos Eros (HUN), 5:0
- Semifinal — Besegrade Henryk Petrich (POL), AB-3
- Final — Besegrade Nuramgomed Shanavazov (URS), 5:0
Tungvikt
- Ray Mercer (→ Guld)
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Rudolf Gavenčiak (CZE), RSC-3
- Kvartsfinal — Besegrade Luigi Gaudiano (ITA), KO-1
- Semifinal — Besegrade Arnold Vanderlyde (HOL), RSC-2
- Final — Besegrade Baik Hyun-Man (KOR), KO-1
Supertungvikt
- Riddick Bowe (→ Silver)
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Ikonomonya Botowamungu (AUT), KO-2
- Kvartsfinal — Besegrade Peter Hrivnák (CZE), RSC-1
- Semifinal — Besegrade Aleksandr Miroshnichenko (URS), 5:0
- Final — Förlorade mot Lennox Lewis (CAN), RSC-2
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
Herrarnas individuella
- Jay Barrs — Final (→ Guld)
- Richard McKinney — Kvartsfinal (→ 6:e plats)
- Darrell Pace — Åttondelsfinal (→ 9:e plats)
Damernas lagtävling
- Skillman, Parker och Ochs — Bronsmatch (→ Brons)
Herrarnas lagtävling
- Barrs, McKinney och Pace — Final (→ Silver)
Cykling
Damernas linjelopp
- Inga Benedict-Thompson — 2:00:52 (→ 8:e plats)
- Bunki Bankaitis-Davis — 2:00:52 (→ 14:e plats)
- Sally Zack — 2:00:52 (→ 16:e plats)
Fotboll
- Gruppspel
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Carl Lewis
- Heat — 10,14s
- Semifinal — 9,97s
- Final — 9,92s (→ Guld)
- Calvin Smith
- Heat — 10,28
- Semifinal — 10,15s
- Final — 9,99s (→ Brons)
- Dennis Mitchell
- Heat — 10,37
- Semifinal — 10,23s
- Final — 10,04s (→ 4:e plats)
Herrarnas 200 meter
- Joe DeLoach
- Heat — 20,56s
- Semifinal — 20,06s
- Final — 19,75s (→ Guld)
- Carl Lewis
- Heat — 20,57s
- Semifinal — 20,23s
- Final — 19,79s (→ Silver)
- Roy Martin
- Heat — 20,54s
- Semifinal — 20,62s (→ gick inte vidare)
Herrarnas 400 meter
- Steve Lewis
- Heat — 44,41s
- Semifinal — 44,35s
- Final — 43,87s (→ Guld)
- Butch Reynolds
- Heat — 44,46s
- Semifinal — 44,33s
- Final — 43,93s (→ Silver)
- Danny Everett
- Heat — 44,83s
- Semifinal — 44,36s
- Final — 44,09s (→ Brons)
Herrarnas 800 meter
- Johnny Gray
- Heat — 1:48,83
- Semifinal — 1:45,04
- Final — 1:44,80 (→ 5:e plats)
- Mark Everett
- Heat — 1:49,86 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 1 500 meter
- Steve Scott
- Heat — 3:41,57
- Semifinal — 3:38,20
- Final — 3:36,99 (→ 5:e plats)
- Jeff Atkinson
- Heat — 3:38,33
- Semifinal — 3:39,12
- Final — 3:40,80 (→ 10:e plats)
- Mark Deady
- Heat — 3:41,91
- Semifinal — 3:48,03 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 5 000 meter
- Sydney Maree
- Heat — 13:47,85
- Semifinal — 13:22,61
- Final — 13:23,69 (→ 5:e plats)
- Doug Padilla
- Heat — 13:58,45
- Semifinal — 13:37,11 (→ gick inte vidare)
- Terry Brahm
- Heat — 14:37,98
- Semifinal — 14:04,12 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 10 000 meter
- Bruce Bickford
- Första omgången — 28:16,16
- Final — 29:09,74 (→ 18:e plats)
- Pat Porter
- Första omgången — 28:45,04 (→ gick inte vidare)
- Steve Plasencia
- Första omgången — fullföljde inte (→ ingen notering)
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
Herrarnas maraton
- Pete Pfitzinger
- Final — 2"14:44 (→ 14:e plats)
- Ed Eyestone
- Final — 2"19:09 (→ 29:e plats)
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Henry Marsh
- Heat — 8:33,89
- Semifinal — 8:18,94
- Final — 8:14,39 (→ 6:e plats)
- Brian Diemer
- Heat — 8:38,40
- Semifinal — 8:23,89 (→ gick inte vidare)
- Brian Abshire
- Heat — 8:36,56
- Semifinal — 8:27,78 (→ gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Jim Howard
- Kval — 2,25m
- Final — 2,31m (→ 10:e plats)
- Brian Stanton
- Kval — 2,25m
- Final — 2,31m (→ 11:e plats)
Herrarnas längdhopp
- Mike Powell
- Kval — 8,34m
- Final — 8,49m (→ Silver)
Herrarnas släggkastning
- Kenneth Flax
- Kval — 72,70m (→ gick inte vidare)
- Jud Logan
- Kval — 72,64m (→ gick inte vidare)
Herrarnas kulstötning
- Gregg Tafralis
- Kval — 19,71m
- Final — 20,16m (→ 9:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Mike Buncic
- Kval — 63,16m
- Final — 62,46m (→ 10:e plats)
- Randy Heisler
- Kval — 59,08m (→ gick inte vidare)
Herrarnas spjutkastning
- Brian Crouser
- Kval — 72,72m (→ gick inte vidare)
- Dave Stephens
- Kval — 78,42m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tiokamp
- Tim Bright — 8216 poäng (→ 7:e plats)
- 100 meter — 11,18s
- Längd — 7,05m
- Kula — 14,12m
- Höjd — 2,06m
- 400 meter — 49,34s
- 110m häck — 14,39s
- Diskus — 41,68m
- Stav — 5,70m
- Spjut — 61,60m
- 1 500 meter — 4:51,20s
- David Johnson — 8180 poäng (→ 9:e plats)
- 100 meter — 11,15s
- Längd — 7,12m
- Kula — 14,52m
- Höjd — 2,03m
- 400 meter — 49,15s
- 110m häck — 14,66s
- Diskus — 42,36m
- Kula — 4,90m
- Spjut — 66,46m
- 1 500 meter — 4:29,62s
Herrarnas 50 kilometer gång
- Marco Evoniuk
- Final — 3'56:55 (→ 22nd place)
- Carl Schueler
- Final — 3'57:44 (→ 23rd place)
- Andrew Kaestner
- Final — 4'12:49 (→ 34:e plats)
Damernas 100 meter
Damernas 4 x 100 meter stafett
Damernas 4 x 400 meter stafett
Damernas maraton
- Nancy Ditz
- Final — 2:33:42 (→ 17:e plats)
- Margaret Groos
- Final — 2:40:59 (→ 39:e plats)
- Cathy O'Brien
- Final — 2:41:04 (→ 40:e plats)
Damernas diskuskastning
- Carol Cady
- Kval — 62,72m
- Final — 63,42m (→ 11:e plats)
- Ramona Pagel
- Kval — 57,50m (→ gick inte vidare)
- Connie Price
- Kval — 57,04m (→ gick inte vidare)
Damernas spjutkastning
- Donna Mayhew
- Kval — 63,24m
- Final — 61,78m (→ 7:e plats)
- Lynda Sutfin
- Kval — 56,12m (→ gick inte vidare)
- Karin Smith
- Kval — 57,94m (→ gick inte vidare)
Damernas kulstötning
- Bonnie Dasse
- Kval — 19,45m
- Final — 17,60m (→ 12:e plats)
- Connie Price
- Kval — 17,09m (→ gick inte vidare)
- Ramona Pagel
- Kval — 18,55m (→ gick inte vidare)
Damernas sjukamp
- Cindy Greiner
- Slutligt resultat — 6297 poäng (→ 8:e plats)
- Wendy Brown
- Slutligt resultat — 5972 poäng (→ 18:e plats)
Fäktning
Herrarnas florett
- Peter Lewison
- Mike Marx
- Dave Littell
Herrarnas florett, lag
- Peter Lewison, Dave Littell, Mike Marx, Greg Massialas, George Nonomura
Herrarnas värja
- Stephen Trevor
- Rob Stull
- Robert Marx
Herrarnas värja, lag
- Robert Marx, Lee Shelley, Rob Stull, Stephen Trevor
Herrarnas sabel
Herrarnas sabel, lag
- Bob Cottingham, Paul Friedberg, Mike Lofton, Steve Mormando, Peter Westbrook
Damernas florett
- Caitlin Bilodeaux
- Sharon Monplaisir
- Mary O'Neill
Damernas florett, lag
- Caitlin Bilodeaux, Elaine Cheris, Sharon Monplaisir, Mary O'Neill, Molly Sullivan
Gymnastik
Handboll
- Herrar
- Gruppspel
- Damer
- Gruppspel
Judo
Kanotsport
Konstsim
Landhockey
Damer Gruppspel Modern femkamp
Individuella tävlingen
- Robert Nieman — 5034 poäng (→ 18:e plats)
- Robert Stull — 4588 poäng (→ 49:e plats)
- Michael Gostigan — 4023 poäng (→ 60:e plats)
Lagtävlingen
- Nieman, Stull och Gostigan — 13645 poäng (→ 16:e plats)
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
Tennis
Damsingel
- Chris Evert
- Första omgången – Bye
- Andra omgången – Besegrade Sandra Cecchini (Italien) 6-2 6-2
- Tredje omgången – Förlorade mot Raffaella Reggi (Italien) 6-2 4-6 1-6
- Zina Garrison → Brons
- Första omgången – Bye
- Andra omgången – Besegrade Claudia Hernandez-Salas (Mexiko) 6-1 6-4
- Tredje omgången – Besegrade Barbara Paulus (Österrike) 7-5 6-2
- Kvartsfinal – Besegrade Pam Shriver (USA) 6-2 6-3
- Semifinal – Förlorade mot Steffi Graf (Västtyskland) 2-6 0-6
- Pam Shriver
- Första omgången – Bye
- Andra omgången – Besegrade Jill Hetherington (Kanada) 6-2 6-3
- Tredje omgången – Besegrade Katerina Maleeva (Bulgarien) 6-3 3-6 6-2
- Kvartsfinal – Förlorade mot Zina Garrison (USA) 2-6 3-6
Herrdubbel
- Ken Flach och Robert Seguso → Guld
- Första omgången – Besegrade Suharyadi Suharyadi och Donald Wailan-Walalangi (Indonesien) 6-3 6-1 7-5
- Andra omgången – Besegrade Gábor Köves och László Markovits (Ungern) 6-4 6-4 6-4
- Kvartsfinal – Besegrade Morten Christensen och Michael Tauson (Danmark) 6-4 7-5 6-2
- Semifinal – Besegrade Miloslav Mečíř och Milan Šrejber (Tjeckoslovakien) 6-2 6-4 6-1
- Final – Besegrade Emilio Sánchez och Sergio Casal (Spanien) 6-3 6-4 6-7 6-7 9-7
Referenser
- ^ [a b] ”Evelyn Ashford” (på engelska). usopm.org. U.S. Olympic & Paralympic Museum. https://usopm.org/evelyn-ashford/. Läst 15 november 2023.
Externa länkar
- Wikimedia Commons har media som rör USA i olympiska sommarspelen 1988.